Beltaine [noc z 30. dubna na 1. května]

5. april 2015 at 14:35 | Eira Toril ☯ |  Rituály

Připadá na poslední dubnovou noc a dodneška se silně dodržuje ve zvyku zvaném "pálení čarodějnic". Tento název patrně vznikl od tradice, kdy se slaměné panenky, naplněné negacemi a smutky hážou do ohně, aby je spálil a očistil. Křesťané také věřili, že lidé, kteří se scházejí tuto noc u ohňů a tančí a slaví jsou čarodějnice a čarodějové, kteří zaslouží trest - a jaký je lepší trest pro čarodějku, než ji hodit plamenům. Přesto tento zvyk nemá nic společného s černou magií, naopak, vzývá prastaré síly Přírody, božský pár, který spojuje svá těla v tanci lásky, aby se z něj pak narodilo dítě - jehož narození připadá na svátek Yule.


Co se slaví: V tuto posvátnou noc se spojí Bůh s Bohyní, aby oplodnil nejen její lůno, ale i celou krajinu. Bohové žehnají polím, aby byla dobrá úroda, lesům, aby byla zdravá a silná zvěř i lidem, aby jejich děti rostli do krásy. Svátek Beltaine je jeden z nejstarších svátků vůbec a jeho tradice se ztrácí hluboko v minulosti - a slaví se v podstatě dodnes.

Jak se slaví: Spojení Boha a Bohyně se slaví spojením muže a ženy - takže se tančí, zpívá, zapalují se ohně a pije medovina a víno. Tuto noc je každý muž bohem a každý žena bohyní, panuje veselí, milenecké dvojice pod rouškou noci uléhají na trávu a věnují se tělesné lásce. Staví se ozdobené "totemy" - májky, opletené květinami a barevnými stužkami, nejčastěji červenou a bílou, které opět symbolizují boha a bohyni.

http://irskeletokruhy.cz/images/predstaveni/Beltaine/Beltaine5_big.jpg

 

3 people judged this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.