Dny Luny [esbaty]

17. april 2015 at 10:21 | Eira Toril ☯ |  Poznatky

V čarodějnictví odpovídají mnohé bohyně různým bodům lunárního cyklu, takže za úplňku můžeme vzývat Isidu nebo Démétér a v temných obdobích Hekaté a Artemidu. Existuje samozřejmě mnoho dalších bohyň, jejichž atributy a osobnostní rysy se spojují s Lunou. Lunární paprsky jsou mostem, po němž přecházíme mezi jednotlivými světy, a jsou prostředníkem, díky němuž můžeme vyjadřovat Bohyni svoji oddanost a přijímat její lásku a požehnání.


Novoluní
Vše je temné a tiché… ale v této temnotě je určité napětí, něco se v ní hýbá a směřuje k energii a růstu. Z klidu vychází vzrušení; formují se nové nápady; objevuje se předtucha probuzení do světlejších nocí, kdy se impulsy zrychlují a tvořivost vzkvétá. Hekaté se stahuje a ustupuje Luně panenské, která se chopí našich myšlenek a znovu nás nutí k aktivitě. Myšlenky, které si přejeme ztvárnit a dotvořit jsou na začátku lunárního cyklu ještě neosvětlené; dřímají zatím v říši možností a poskytují nám pouze záblesk toho, čím by se později mohly stát. Bohyně které je možné vyvolat za novoluní např. Artemis, Brighid, Inanna, Freya, ale i další. Knihy a internet vám poskytne dost informací. Magie při novoluní by se měla týkat nových nápadů, přání a cílů, nebo přestupu na další stupeň vývoje v již započatých projektech. Je to také vhodná doba pro meditace.

První čtvrť
Noční obloha je již plná světla, jak se jemná křivka Artemidina luku noc co noc stále více rozšiřuje a srpek Luny dorůstá. Pak uprostřed této fáze, se všechno jakoby pozastaví, a pak …jeden večer je vidět její přesná polovina. Bylo dosaženo bodu přesně mezi novoluním a úplňkem. První čtvrť je časem harmonie, nebo spíše dynamické rovnováhy, avšak pomíjivé. Tato krátká zastávka je jedním z nejkouzelnějších stupňů lunárního cyklu, který se dá využít pozitivním způsobem k naplnění magických cílů. Bohyně které je možné vyvolat za novoluní např. Afrodíté, Venuše, ale i další. Knihy a internet vám poskytne dost informací. Lunární čtvrti nejsou v magii a rituálech nijak hojně využívány, přesto jsou cennými zastávkami v lunárním cyklu, kdy si lze různé věci spojit a nabrat sil do následující fáze. Je v pořádku, budete-li energii věnovat na nějaké rituály, ale často je lepší tuto zvláštní energii využít k přehodnocení práce, kterou jste již začali. Objevily se nějaké jiné faktory, které by konečný výsledek mohly zlepšit?

Úplněk
Luna se elegantně pohybuje druhou čtvrtí a míří k úplňku. Lidé mají více energie, až mnohdy nevědí, co si s ní počít, proto se někdy projevuje v podobě napětí a konfliktů. Letní noci překypují vůněmi květin, magickými a exotickými, za dlouhých večerů létají vlaštovky a netopýři. Zimní noci mají zvláštní jiskření a jas, které omamují krev a lákají nás ven, i když je hodně chladno. Za úplňku je v okultním slova smyslu dosaženo maximální síly a moci. Bohyně které je možné vyvolat za novoluní např.Seléne, Démétér, Isis, Inanna, Anu, ale i další. Knihy a internet vám poskytne dost informací. Jakákoli práce, která byla za novoluní započata, začíná přinášet své plody, nebo se jí aspoň dostává přívalu magických sil, aby se mohla posunout na další úroveň.

Poslední čtvrť
Vzrušení a napětí pomalu odplouvají a Luna se noc po noci viditelně ztrácí. Nakonec se ještě jednou zastaví, pravou půli v temnotě, jako by ji odřízlo ostří. Je to období uvolnění, které ještě není zabarveno únavou ani letargií. Jak lidé, tak i zvířata se chovají citlivěji. I přílivy a odlivy oceánů jsou umírněnější. Nyní je rovnováha zjevnější než za první čtvrti, protože energie se ztišují, místo aby narůstaly. Jsme přístupnější přijmout to, co se nedá změnit, připraveni odložit to, co se nezrealizovalo. Odstraňování těchto trosek, včetně zlozvyků, nám nyní pomáhá k větší celistvosti. Můžeme také pracovat na přijetí sama sebe tím, že si dovolíme lidská selhání, na nichž pracujeme, ale musíme je také prožívat, pokud hodláme uskutečnit nějaké změny. Tento druh magického sebezpytování je vnitřní a hluboce osobní. Bohyně které je možné vyvolat za novoluní např. Maat, Themis, ale i další. Knihy a internet vám poskytne dost informací. Nyní je čas na mírumilovný odpočinek a rozjímání; nastal bod rovnováhy, kdy se Luna přibližuje temnotě a je tudíž možné zhodnotit magickou práci a získat vhled do toho, co je potřebné odstranit. Poslední čtvrť je ideální dobou k určení, co je potřeba si ponechat a co opustit, a také toho, co je třeba uvést do rovnováhy, přijmout či léčit nějakým jiným způsobem.

Stará Luna
Postupně, zlehka a tiše se síla Luny vytrácí, až se akčnost úplňku stane vzdálenou vzpomínkou. Všechno jakoby se obracelo do svého nitra a pro něco nového téměř nezbývá sil. Je to poklidný čas s podobnou melancholií, která nás přepadá na podzim, kdy vitalita celého roku polevuje. Nebylo by nyní moudré začínat nějaké nové projekty, místo toho se soustřeďte na odstraňování toho, co ve vašem životě již zemřelo, na odmítání nechtěného a očištění před tím, než nastane další novoluní. Nakonec světlo Luny spolkne černota a my jsme ponecháni v beztvaré a hluboké vnitřní tmě, v níž je ukryt potenciál pro budoucí růst. Nyní jsou prospěšné meditace k odstranění bloků a oblastí, v nichž v životě stagnujeme, takže dokážeme uvolnit přehrazenou životní sílu a začít ji využívat, abychom v životě byli silnější a schopnější.

Zdroj: kniha Pocta Luně
 

2 people judged this article.

Comments

1 steel32 & darthnellr steel32 & darthnellr | Web | 19. april 2015 at 19:41 | React

hodně z toho mi říká ze stříbrné magie, ale o těch bozích slyším poprvý :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.