Mabon [podzimní rovnodennost]

5. april 2015 at 14:15 | Eira Toril ☯ |  Rituály

Mabon je sedmým svátkem na kole roku a je třetím svátkem sklizně a bohaté úrody. Je podzim, pole jsou holá a sady plodí mnoho ovoce, zejména jablka, která jsou posvátným ovocem tohoto rituálu, protože symbolizují zemi Avalon, Jiný svět, svět za oponou, který se v tento den opět přibližuje našemu světu. Země pomalu začíná usínat a do kraje se vkládá chlad a tak je Mabon oslavou posledních teplých dní a zároveň také podzimní rovnodennosti, kdy se rok opět překlápí v zimu a usínání. Tato doba také značí začátek honů a proto se uctívají nejen božstva rolnická, ale i bohové lovu a zvěře, kteří mají požehnat lovcům, aby bylo v zimě co jíst. Nesmíme zapomenout ani na vinobraní a první mladičká vína.


Co se slaví: Mabon je jeden ze tří svátků sklizně, oslavuje se vinobraní a sklizeň ovoce. Hlavním symbolem Mabonu je jablko, které představuje obnovený život. Uctívala se božstva z Jiné země, Avalonu (mimochodem Avalon v překladu znamená doslova Země jablek), bohové druhé sklizně a vína Mabon a Modron a také všechna stárnoucí božstva. Tento svátek byl svátkem podzimu a uvadání, příroda se ukládala ke spánku.

Jak se slaví: Poslední svátek, který se dal uctívat venku pod širou oblohou. Zapálené ohně plápolají, všichni tančí opilí vínem. Vaří se pokrmy z jablek a hroznů. Lidé také chodili na hřbitovy a pokládali jablka na náhrobky. Jednak bylo jablko obětí pro bohy a sidhe z Avalonu, jedna vyjadřovalo to, že živí na mrtvé stále nezapomněli a touží se s nimi setkat.

Dodnes přetrvalo: dožínky, regionální akce jako hody, vinobraní, svátky piva, slivovice; většina zvyků na dušičky také pochází z Mabonu a ne ze Samhainu (Halloweenu)

http://fc04.deviantart.net/fs71/i/2012/266/6/5/the_mabon_greeting_card_by_cezare_me-d5fo6zo.jpg

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Rapanuj Rapanuj | Email | Web | 28. june 2015 at 22:45 | React

Moc hezké webové stránky. Díky

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.