Midsummer [letní slunovrat]

5. april 2015 at 14:30 | Eira Toril ☯ |  Rituály

Pátým rituálem z pohanského Kola roku je ten, který slavíme na letní slunovrat 21.června a jmenuje se Midsummer, někdy také nazývaný Litha. Tento rituál se odehrává po Beltainu, na kterém bohyně zplodila dítě s bohem a nyní je tedy těhotná a plná mateřské síly. Proto je to rituál jak plodnosti tak úrody a zároveň oslavujeme naprostý vrchol léta, kdy zmírá Král zimy v boji s Králem léta - ten se narodil na Yule a nyní je tedy na vrcholu svých sil. Dodnes lidé stavějí májky na oslavu a zároveň v tuto noc tančí u ohňů, aby posvětili léto.


Co se slaví: Midsummer je oslava léta, zeleně, rostoucí úrody, života a slunce. Uctívají se sluneční bohové a bohyně (Keltové jako jedna z mála kultur měli sluneční bohyně, u většiny národů bylo slunce vždy mužského rodu. Dokonce i některá pojmenování pro slunce v jazyce Keltů byla ženského rodu.). Bohyně a Bůh zplodili na Beltaine dítě, které teď uvnitř bohyně dorůstá a její požehnání je o to silnější. Mimoto také probíhá souboj mezi Dubovým králem a králem Cesmínou, tentokrát král Cesmína vítězí a přebírá vládu. V tento den se rok překlenul do své druhé poloviny a dny se zase začínají zkracovat.

Jak se slaví: Tanec, zpěv, jídlo a ohně snad už nebudu zmiňovat. Lidé prosí Boha a Bohyni o požehnání polím a uctívána je i Aine, bohyně stád. Také se rituály a tancem uctívá slunce.

Dodnes přetrvalo: stavění májky, svatojánské ohně


 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.