Ostara [jarní rovnodennost]

5. april 2015 at 13:58 | Eira Toril ☯ |  Rituály

Melodii Ostary na křídlech Ducha,čarodějné srdce zachytí a vyslyší.Příroda pulzující silou života žene se na bílém koni s vášní. Ostara, neboli Eostré je stará pohanská bohyně plodnosti a ženské síly. Je spojována s příchodem jara, naši slovanští předkové jí říkali Vesna. Její totemové zvíře je králík, symbol nejen jara, ale také plodnosti - vždyť na jaře se rodí mladí zajíčci, březňáčci. Tento svátek je hojně rozšířený ve všech kulturách a většinu zvyků později převzalo křesťanství a spojilo je ze znovuzrozením Krista, přičemž o znovuzrození tu šlo už dávno před nimi - o znovuzrození Matky Přírody, která se probouzí po dlouhém zimním spánku, aby zase ožila v plné síle a nádheře. Mrskání pruty, tak rozšířené u nás, mělo přelít sílu z přírody do lidí a vejce už dávno symbolizovalo nový život.


Co se slaví: Tento svátek byl v různých keltských tradicích slaven různě. Některé kmeny uctívali v tento den Boha Válečníka, který bojoval s temnotou v čase, kdy den i noc jsou stejně dlouhé, světlo však pomalu, ale jistě získává navrch. Jiné tradice uctívali Matku Zemi a pomáhali jí s probouzením. Poslední známá podoba tohoto sabatu byl počátek dvoření Boha Bohyni, které bude završeno o Beltainu pohlavním aktem.

Jak se slaví: Obvyklý tanec, jídlo a zapálené hranice jsou doplněné o pár rituálů, ty se však kmen od kmene lišily. Byl to tanec Boha Válečníka (samostatně) či tanec Boha a Bohyně (páry). Někdy také děti pomocí poklepávání hůlkou budily ze spánku Matku Zemi a přivolávaly její životodárnou sílu.

Dodnes přetrvalo: vejce jako symbol znovuzrození, regionální tradice s probouzením studánek, velikonoční zvyky, zejména škádlení dívek a chlapců

http://magickalgraphics.com/Graphics/Occult/Sabbats/Ostara/ostara36.jpg

 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.