Samhain [31. října]

5. april 2015 at 13:41 | Eira Toril ☯ |  Rituály

Jeden den a jednu noc mrtví chodit budou a na tvé dveře zaklepou.Pozvi je dovnitř Ať se dobře nakrmí, a poděl se o tajemství,oni je neprozradí. Samhain je 31.října a je to hlavní sabat.Rovněž je znám jako předvečer všech svatých.Toto je doba k provádění rituálů související s komunikací s mrtvými,uctění zesnulých,odpočinkem,rozjímání,prioritami,zahnání zla,vysvobození pozemských bytostí.karmickými spojeními,štěstím,duševními schopnostmi,věštěním,životním cyklem,umění,hudbou k zábavě,a zvláštní poctou určené k Bohu.Protože skutečné kouzlo začíná o půlnoci 31.října trvá plných dvacet čtyři hodin do 1.listopadu.


Keltové věřili, že v tuto noc umírá bůh starého roku a odchází do země mrtvých, aby se o Yule (zimní slunovrat) opět zrodil. Pro většinu keltských kmenů tímto dnem končilo Kolo roku a začínalo se točit zase od začátku, v pozdějších tradicích se ale za konec roku považoval Yule. Hlavním božstvem Samhainu je podoba trojné bohyně Babice, která pláče nad ztrátou syna či manžela, jenž jí odešel na onen svět. V tento den je podle keltské tradice náš svět nejblíže zemi mrtvých a oba světy se tak na okamžik protínají a živí se mohou setkat s mrtvými.

Jak se slaví: Lidé chystají do oken a na cesty svíce, aby mrtví nezabloudili a dostali se až k domům, kde na ně čeká jídlo v podobě malých sladkostí, koláčků, ovoce apod. Mrtví se tuto noc procházejí po našem světě a není radno po setmění vycházet ven - pokud člověk přece jen musí, převlékne se za strašidlo, aby mrtví nepoznali, že je smrtelník. Kromě těchto tradic se vzpomíná na mrtvé, na jejich památku se pije, jí, zpívá, zapalují se svíčky a vyprávějí příběhy.

Dodnes přetrvalo: Tradice Halloweenu v anglicky mluvících zemích je vlastně Samhain v moderní podobě. Část rituálů (svíčky pro mrtvé) se dochovaly i v našich zemích a říkáme jim Dušičky.

http://files.tajemno9.webnode.cz/200000005-6ca316d9be/HappySamhain.jpg

 

1 person judged this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.