Yule [21.prosince]

5. april 2015 at 13:48 | Eira Toril ☯ |  Rituály

Co se slaví: Svátek slunce, které se po noci temnoty (nejdelší noc v roce) zase navrátí na zem a dny se začnou prodlužovat. Ačkoli je to nejstarší ze všech pohanských svátků, Keltové jej začali slavit až po příchodu Skandinávců. Od nich také přijali tradici Yule jako začátku nového roku. Proto některé skupiny moderních pohanů slaví Yule jako konec roku, jiní zůstávají u původní Keltské tradice a koncem roku je pro ně Samhain. O noci slunovratu se také odehrává boj krále Cesmíny, symbolu starého roku, s Dubovým králem, symbolem nového roku. Dubový král samozřejmě vždy vyhraje a nový rok tak může přijít. O svátku Yule se uctívá Trojná bohyně ve své panenské podobě - což také uvozuje příchod nového roku.


Jak se slaví: Jako každý sabat se i tento uctívá jídlem, tancem a ohněm. Venku je třeskutá zima a temná noc, ale uvnitř domů hoří oheň v krbu a lidé se veselí. Pozdější vánoční rozdávání dárků pochází také z této tradice - v zimě bylo nutné šetřit jídlem, kterého byl ve studených měsících nedostatek, ale o Yule se lidé naposledy dobře a vydatně najedli. Obdarovat někoho jídlem, zvlášť nějakou dobrotou, bylo tedy formou, jak vyjádřit lásku k němu a radost z oslav.

Dodnes přetrvalo: vánoční zvyky a symboly

Oslavuje se svátek znovuzrození Slunce a života nadcházejícího roku. Ve svátek Yule by si měl člověk postavit perníkovou chaloupku, která má připomínat co nejvíce jeho obydlí a potom se o ni rozdělit se všemi, kdo žijí s vámi pod jednou střechou.

Výzdoba:
vánoční, cesmín, břečťan, jmelí, kadidlo, jehličí, borovice, zlaté svíce

Barva:
zelená, červená, zlatá

Potraviny:
jablka, cukroví, ořechy, koláčky, perník, zázvor, červené víno, jablečný punč, sušené ovoce

Rituál:
hluboká meditace

http://fc09.deviantart.net/fs71/i/2011/355/6/7/yule_altar_2011_by_reandeanna-d4jqvk4.jpg

 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.